CEZA VE TEVKİF EVLERİ PERSONELİ SENDİKALAŞMA HAKKI

Cezaevi personeline sendikal örgütlenme hakkının tanınmaması, 98 sayılı Sözleşmeye aykırıdır

98 ve 151 sayılı Sözleşme bakımından, sendikal örgütlenme ve toplu pazarlık hakları; emniyet teşkilatı ile askeri kuvvetler yanında, sadece devletin üst düzey yönetiminde yer alan politika belirleyici kişiler ile çok gizli nitelikte görev yürütenler bakımından söz konusu olamaz, diğer tüm kamu görevlilerine bu hakların tanınması gerekmektedir (ILO UZMANLAR KOMİTESİ 2016).

98 sayılı Sözleşme uyarınca cezaevi çalışanlarına sendikal örgütlenme hakkının tanınıp tanınmadığı incelenmiştir. Bu konuda Hükümet, cezaevi çalışanlarının kamu sektöründe imzalanan toplu sözleşmeden yararlandıklarını belirtmiştir. Fakat 6. dönem toplu sözleşme ile CTE personeli ve sendikal örgütlenme hakkı bulunmayan birçok kesim bu toplu sözleşme ile verilen haklardan mahrum bırakılmıştır.

Ceza infaz kurumunda çalışan kamu görevlilerinin, sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkının tanınmaması, 98 sayılı ILO Sözleşmesi’ne aykırılık teşkil etmektedir (ILO UZMANLAR KOMİTESİ 2018).

Yargı Sen
Takip Et
Latest posts by Yargı Sen (see all)

Yargı Sen

Bizim yegane amacımız; üyemiz olsun yada olmasın tüm kamu çalışanlarının hak ettiği, insana yakışır bir iş ortamında, eşit şartlara ve şansa sahip olduğu, gelecek ve geçim kaygısı yaşamadığı bir çalışma düzeni inşa edebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir